Proč je nutné rekonstruovat staré komíny?

Staré zděné komíny již dnes nevyhovují v podstatě žádnému typu spotřebiče. Komíny je proto potřeba dále upravovat. Buďto se staví nové komíny, které moderní požadavky a normy splňují, nebo je nutné přistoupit k rekonstrukci stávajícího komína. Komíny se nejčastěji rekonstruují tzv. vložkováním. A protože vnitřní průměr komína bývá často nedostatečný, přistupujeme mnohdy i k frézování komínu.

K čemu slouží vložka komínu?

Nerezové komínové vložky mají mnohem menší odpor. Spaliny tak komínem snadněji procházejí a díky hladšímu vnitřnímu povrchu se zde i méně usazují saze.

Ukázkový případ kdy je nutné komín rekonstruovat

Dotaz: Mám na chatě komín vyvložkovaný asi 50 let starou eternitovou vložkou. Vyhovuje tato vložka ještě současným normám a potřebám? Druhý dotaz je, že komín mám v chatě, ve které v zimě nepřebývám a tudíž netopím. Když jsem ale na chatě přes léto, občas v komíně pálím různé i mastné papíry od jídla apod. Je nutné i v tomto případě u prakticky nepoužívaného komína volat kominíka?

Eternit v komíně je velmi častý jev ať již na chatách nebo v rodinných domech. I když byl eternit hojně používán, nikdy nebyl schválen jako materiál pro použití v komínech. Eternit navíc obsahuje škodlivé látky, které se při hoření uvolňují. V průběhu času také praská a tak není naprosto vhodný pro použití jako komínová vložka.

Pokud máte chatu, kterou neobýváte celoročně, tak i v tomto případě je podle nařízení vlády nutné provádět 1x za rok prohlídku a případně čištění komínu. V případě vyhoření domu/chaty, jehož příčinou je právě komín, tak pokud neprobíhaly pravidelné kontroly, pojišťovna neuzná žádost o proplacení pojistky.

Rozhovor s technikem Kominictví Pechlát

Rozhovor s technikem KOMINICTVÍ PECHLÁT, panem Petrem Moravcem. Dozvíte se, kdy je nutné postavit nový komín nebo ho rekonstruovat, nebo jak často je třeba komín kontrolovat.