Jak předejít vyhoření komínu?

Často slyšíme a vidíme, že dům vyhořel právě proto, že měl špatný komín. Je opravdu komín častou příčinou požáru nemovitostí?

Ano komín bývá častou příčinou vyhoření nemovitostí. Podle posledních údajů od hasičů má počet takto vzniklých požárů dokonce vzestupnou tendenci. Nejčastější příčinou je pak špatně provedené komínové těleso nebo nevhodná/nedostatečná údržba.

Je to i proto, že v poslední době mnoho lidí přechází na topení pevnými palivy (hlavně dřevo a uhlí) z důvodu neustále rostoucích cen energií a komíny jsou tedy více zatěžované?

Ano, mnoho lidí navíc neakceptuje to, že doba se změnila a s ní i konstrukce spotřebičů, které vyžadují technologicky vyspělejší komíny. Nelze tedy připojit na 30 let starý komín nová kamna nebo krbovou vložku.

Komín často vyhoří i když není dlouho používán přes zimu a pak lidé přijedou a do zmrzlého komína pustí horké spaliny. Je i toto důvod k tomu, že začne hořet?

Naprosto správně. Uvedu k tomu jednu historku ze včerejška. Volala mi paní, venku 25°C a ptala se mě, jestli jí můžou chytnout saze v komíně. Řekl jsem ano, pokud topíte, tak mohou a ona říkala, že jsme u ní byli před rokem a komín jí čistili. Zdělila mi, že dřevo, kterým během roku topila nebylo nejsušší a nyní hodila do kamen jen trochu klestí a komín chytl. Na tom je vidět, že i po pouhém roce používání komínu může dojít ke vzniku tak silné vrstvy sazí, která se pak může vznítit a může dojít k obrovským škodám.

Neotrávit se a nevyhořet

Poslechněte si rozhovor s Michalem Pechlátem, hostem ve vysílání stanice Českého Rozhlasu 2 - Praha.