Poradna – Kominictví Pechlát

Telefon: +420 773 926 445

Zodpovězeno
-1
0

Dobrý den. Mám dotaz ohledně vyvložkování komínu. Jde o již postavený komín, který je třeba znovu vyvložkovat po několikaleté nečinnosti. Nevím, co k němu bylo připojeno dříve, je to starší dům. Nyní bych k němu chtěl připojit krbová kamna. A zde je předmět mého dotazu. Zda lze komín vyvložkovat pouze plechem, nebo je třeba použít jiná vložka a pokud ano, jaká. Jde mi hlavně o cenu, ale v neposlední řadě mi jde pochopitelně i o funkčnost a bezpečnost. Ale předpokládám, že pokud by to bylo nějakým způsobem nebezpečné, kominík by neudělal revizi.

Takže Vás tímto prosím o nějaké návrhy řešení, popřípadě cenu za metr vložky.

Předem děkuji a přeji hezký den
Pavel Novák

  • You must to post comments
Nejlepší odpověď
0
0

Dobrý den pane Nováku,

děkuji za Vaši otázku, kterou si ještě asi budeme konkretizovat, ale na některé Vám mohu již nyní odpovědět. Musím opravdu ocenit Vaši osvícenost a zájem o věc, protože tím předejte mnoha problémům, myslím si i v tomto případě.

1. Lze komín vyvložkovat pouze plechem, nebo je třeba použít jiná vložka a pokud ano, jaká?/ Pokud jsem pochopil správně a jedná se o klasický zděný komín z plných pálených cihel pak ve vyvložkování “pouze” plechem nevidím vůbec žádný problém. Mělo by se určitě jednak o trubky k tomuto účelu vyrobené a certifikované = do komína bych nedával něco od “kámoše” z dílny.Pokud je to jiný typ komína anebo např. z děrovaných cihel je potřeba řešit dále.

2. Jde mi hlavně o cenu, ale v neposlední řadě mi jde pochopitelně i o funkčnost a bezpečnost./ Cena se odvíjí od toho v jakém stavu je Váš komín stavebně(nutná oprava, spárování)? Dále pak zda má komín rozměr, do kterého lze vstrčit vyovující vložku pro kamna tj. např. cca 150mm, a protože do klasického komína o rozměru 150x150mm bez frézování rouru 150mm nevstrčíte je pak zapotřebí komín vyfrézovat. No a dále pak co se týče bezpečnosti, velmi mě mrzí to co teď napíšu, ale je to pravda: Víte kolik jsem viděl komínů, které vyhořely anebo způsobily otravu a byla na ně platná revize? Takže je mi to líto, ale důvěřujte spíše Vaší intiuci a nespoléhejte se prosím na to, že “Ale předpokládám, že pokud by to bylo nějakým způsobem nebezpečné, kominík by neudělal revizi”.

K tomu jen dovětím, pokud máte všechny stropy betonové a střešní konstrukce (trámy, krokve a latě) jsou dostatečně daleko od komína (min. 50mm a dále) pak jste už na dobré cestě k vysoké bezpečnosti, zbytek je už jen o správné instalaci komínové vložky. Pokud jsou však Vaše stropy trámové, dřevěné, s dřevěným podbitím/záklopem, určitě tomuto věnujte zvýšenou pozornost ikdyž Vám k tomu Váš kominík nic neříkal, neznamená to, že problém neexistuje! bohužel chce se mi říct ;-(

V případě vašeho zájmu můžeme řešit dále, ale asi osobně. Přeji Vám hezký den Michal

  • You must to post comments
Zobrazuji 1 výsledků
Vaše odpověď

Prosím nejprve odeslat.

Scroll to Top