Poradna – Kominictví Pechlát

Telefon: +420 773 926 445

0
0

Dobry den, nedavno jsme postavili rodinny dum a bohuzel na kominu mame mokre fleky po desti, cca 2-3 metry od spicky kominu. Ty fleky nejsou viditelne hned, trva to par hodin nebo klidne i 1 den. Typ kominu je Schiedel UniPlus 20 a je do neho pripojeny krb. Nadstresni cast je takova:http://www.schiedel.cz/cz/schiedel-uni-plus-uni-final

Ty fleky “nesmrdi”, je to jenom voda, proto si myslime, ze nejak se dostane vlhkost do izolace a bohuzel nevime jak. Nechali jsme kontrolovat oplechovani a tu nadstresni cast nastikali s nejakou izolaci (spray) taky, ale to nevyresilo nas problem. Setkali jste se s takovem problemem? Doporucili nam jeste zaizolovat nadstresni cast kominu s polystirenem, myslite, ze by to pomohlo? Nebo mohl byste se podivat na ten komin? (Nas dum je v Pticich) Predem dekuji za Vasi odpoved!

  • You must to post comments
0
0

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. S vlhokostí/mokrými fleky na komíně pod střechou se stakváme při naší praxi velice často. Myslím si, že počet případů, které jsme řešili už přesáhne klidně stovku. Tento typ ukončení komína tj. betonová komínová tvárnice je odlita do formy tak, že se po “”namašlování”” barvou tváří při pohledu z ulice jako komín vyzděný klasickou technikou z plných pálených cihel. Dnes tento typ ukončení najdeme téměř u každého prodejce komínů. Musím říct, že ve své praxi nedám na výrobky Schiedel dopoustit, protože ty jako jedny z mála neměly nikdy s tímto jevem (vlhnutí pod střechou) problémy vycházející z vlastní struktury tvárnice.

V minulosti jsme tento jev řešili jako reklamaci komínů, které jsme postavili anebo jako požadavek na zjištění příčinu u cizích komínů. Obzvláště létní měsíce jsou na tyto problémy “”bohaté”” vzhledem k několikadením souvislým dešťům. Řešení jsme hledali velice usilovně a zde nabízím výpis příčin, které je potřeba pečlivě zkontrolovat:

1) špatně provedená montáž výrobků, nebyl dodržen montážní návod výrobce komínového systému

2) jedná se o nekvalitní betonový prefabrikát, do kterého při jeho výrobě nebylo přimícháno dostatečné množství příměsí, které mají zajišťovat jeho nenasákavost

3) výrobcem byla použita nekvalitní povrchová barva, přes kterou se voda dostává do betonu a ten není nenasákavý viz bod 2)

4) špatně provedené oplechování komína

5) pokud jsme došli až sem vždy s negativním výsledkem u testů předchozích bodů, obraťme naši pozornost přeci jenom zpět k montážnímu návodu a podívejme se nahoru na desku (upozorňuji, že tato kontrola vyřešila 50% všech problémů). Zde totiž můžeme najít hned 3 přičiny našeho problému. První z nich je to, že deska na konci komína je prasklá, i vlásečnicová prasklina skrze sebe propustí veliké množství vody! Za druhé je potřebe dokonale zkontorlovat šrouby, které připevňují desku k poslední tvárnici a tady bývá nejčasteji ukryto jádro pudla, protože mnoho z nás má tendenci toto přehlédnout. Velmi často zde šourby nejsou dobře dotaženy a utesněny a do děr v krycí desce tak může vnikat voda. Za třetí některé krycí desky některých výrobců nemají zvýšený okraj (Schiedel má!) kolem prostupu vložky deskou a tak zkontrolujte zda voda nevniká do ovtoru, kterým prochází komínová vložka/spaliny !

6) může to být více bodů najednou! Toto je velice důležité, sám jsem několikrát propadl zoufalství když to co jsem si myslel, že to je, po odstranění příčiny nevedlo k úplnému vyřešní. Sám jsem však svou nepozorností přehlédl další problém, který bylo potřeba také pořešit, tak neudělejte tu samou chubu!

Abych odpovděděl na otázku zda zaizolování komína pomůže: pokud je problém v nasákavosti pláště pak ano, tedy překrajete-li netěsný plášť novým těsným porblém je vyřešen, ale pouze v případě, že se neskrývá někde jinde

Doufám, že jsem pomohl a přeji krásné dny Michal Pechlát

  • You must to post comments
Zobrazuji 1 výsledků
Vaše odpověď

Prosím nejprve odeslat.

Scroll to Top